В настоящият момент, всички бизнес организации вече работят с обновеният стандарт за качество от 2015 г. Той е с различно звучене, както и самите ISO 9001 изисквания. Внимателният прочит обаче ни показва старите устойчиви практики. Логично е промяната да е минимална, тъй като прилагането им оказва голямо значение върху създаването на качествен продукт.
Изискванията към процесите – понятието “процес” и процесният подход
Процесът отново е основна мерна единица за планиране, проектиране и практическа изработка. Всички тези дейности се извършват в граници, наричани “процес”. Той включва последователни, етапни и взаимосвързани действия, които си взаимодействат и водят до създаване на целевият продукт/услуга/информация.
Обновеният стандарт отделя изключително внимание към понятието и прилагането му. Вмъкването на отделна клауза “Процесен подход“ маркира значението му още при първоначален прочит. Процесът е навсякъде във фирмената организация – това е единицата, в която се влагат всички ресурси и която е под най-висок контрол и най-силно подлежаща на управление и корекция. Качеството на работните процеси е синоним на качеството на продуктът/услугата, ако се приеме, че суровините за създаването им са достатъчно стойностни.
Затова ISO 9001:2015 го конкретизира и пояснява в текста си. И не само Стандартът подчертава значението на процесите и заявява, че те трябва да бъдат изследвани и измервани в дълбочина. Мониторингът на процесите е основна цел на одитите и се измерва с различни типове мерни единици, в зависимост от видът на продукцията (артикул, информация и т.н.)
Измеримостта им е гаранция за сигурност и предоставя прекрасната възможност за сравнение. Тя доказва приноса си за корекция на продукцията още по време на създаването й. Възможността процесът бъде обхванат в граници, позволява да се идентифицира неговото качество и стабилност. Стабилността на бизнес процес е мярка за устойчивостта му спрямо пазарната конкуренция и ефективността му. Тя пък определя смисълът от използването на подход с точно определени мерки за дейностите на фирмата.
Риск и постоянно подобрение
Процесният подход в обновената версия се различава по имплементирането на риск. Рискът и подобрението са ключови понятия. Стандартът набляга върху въвеждането на риск, който носи разширяване на бизнес възможностите, както и повече печалба.
За целта той трябва да бъде оценяван и управляван достатъчно адекватно. Именно върху развитието на тези способности се акцентира при преходът към новата версия. Умението за боравене с рискови фактори е много високо ценено и за целта дори е разработен специален стандарт – ISO 31001:2009.
Концепцията за непрекъснато подобрение е другата тежест в текстът на актуалният ИСО 9001. Наличието му се изисква първо в тези процеси, които са основна структурна единица на всяка фирма/завод/медия и др. възможни. Така че новата версия набляга още повече върху добре познатият четиристепенен PDCA цикъл. Plan-Do-Check-Act (планиране, изпълнение, проверка, действие) е повторяемостта, приета като най-ползотворна за постигане на устойчиво и неспирно усъвършенстване.
PDCA на Деминг след 2015 г.
Цикълът на Уилям Едуардс Деминг се състои от известните четири стъпки и не е претърпял промяна. В актуалният стандарт обаче се акцентира върху значението му. Той успява да обхване накратко най-важните стъпки във всеки процес, да ускори и да удължи във времето подобрението им. Още нещо:приложението му е добър начин за контролиране на крайният продукт още в процесът на създаването му.
Приложението му се случва толкова бързо, колкото е обхватът на организацията. То обаче е сложен акт, тъй като ще присъства във всички процеси. За сметка на това предоставя сигурност и непрекъснато оптимизиране на плановият и работен цикъл – сигурност за качество, което е и крайното изискване на стандарта.