Издаването на сертификат ИСО 9001 декларира способността на дадена организация да предоставя на потребителите продукт/услуга с качество, адаптиращо се спрямо актуалните пазарни изисквания, с тенденция за непрекъснато развитие и усъвършенстване. При така формулирани условия, оценката на съответствието спрямо даден критерий/критерии е основният фактор, интригуващ одиторите, и основна предпоставка за сертифициране.
Статистически методи в производството
Сертификацията е етапен процес. Изграждането на ИСО система за управление във фирмена структура е един от етапите. Обновените международни стандарти задава нови изисквания относно системите за управление, които налагат и нови подходи за структурирането им. Един стар, но вечно актуален метод за организация на производството, работещ в малки и големи бизнес структури, е цикълът PDCA (Plan-Do-Check-Act), известен още като цикъл на Деминг.
Уилям Деминг пръв очертава значимите фигури в производствените процеси – потребител и служители, и чрез тях схематизира същността на икономическата дейност “производство“. Статистикът поддържа идеята за цикличност в етапите от появата на стоки и услуги, като най-устойчив метод за мониторинг и отстраняване на грешки. Свързаността между отделните етапи е ключов фактор, илюстрираща методът процесен подход.
Процес – единицата, създаваща качество
Процесният подход е система от последователни действия, всяко от които получава статут процес. Подходът посочва как недостатъчното крайно качество на завършен продукт/услуга може да е последица от пропуски в няколко непоследователни етапи от производството. Тази илюстрация определя взаимозависимостта между производствените процеси в организация, която налага мониторинг и отчетност за всеки от тях, както и разбираемо описване на дейността им за всички преки участници и изпълнители.
Процесният подход е икономико-производствен инструмент, който засяга и влиянието на външни фактори върху създаването на продукт/услуга – т.нар. “заинтересовани страни“, чието присъствие в обновеният стандарт за качество е определено като изключително значимо, тъй като са най-вероятният източник на риск. Това са доставчици, партньори и разбира се, потребителите, чиито критерии към тойността на продукт/услуга са и основните насоки за произвеждащите структури.
Управлението на външният фактор в обновеният ISO 9001 е също толкова значимо, както и наличието на адекватни показатели за измерване на дейностите по производството. Външните и вътрешни влияния са неизменно свързани. Един от принципите на Деминг гласи: “Усъвършенствай всеки процес, за да подобриш качеството, да повишиш производителността и да намалиш разходите.” За осъществяването му, всеки производствен етап се разбива на подетапи, чието контролиране се извършва не чрез графици и строги критерии, а чрез заразителният лидерски модел на управление, представен в PDCA формат.
Plan-Do-Check-Act – въртележката на подобряващото се качество
Методът е модернизиран вариант на непрекъснатата права, впоследствие затворена в цикличен кръг на Уолтър Шухарт, осъществяваща контрол върху качеството чрез три последователни стъпки: спецификация, производство, проверка. Според създателят му Уилям Деминг, успешният контрол се нуждае от допълнителен етап, индикиращ и анализиращ проблемните точки в производството, за да се ограничи бъдещото им допускане.
Планирането (Plan) е средство за очертаване контурите на производствени процеси, но и начин за идентифициране на пропуски чрез методът «5W 1H». Всеки проблем е разрешим, а произвежданите стоки – постоянно и трайно усъвършенствани, когато контролът върху всеки етап се осъществява чрез изследване и работа върху няколко въпроса:
- What – кои дейности трябва да бъдат подобрени, каква е целта на подобрението и достатъчно обхватно ли е то;
- Where – Кога е забелязано наличието на проблем? Ефективно ли се вписва методът във всяка работна среда;
- When – Кога е установен проблемът? Как се отразява промяната във времето на извършването на процесите върху цялостното производство? Необходимо ли е времето на извършването им да бъде променено?
- Who – Кой е установил наличието на проблем? Кои са лицата, отговорни за извършване на процесите и работят ли според необходимото сътрудничество?
- Why-въпросът, имплементиращ непрекъснатото усъвършенстване. “Защо?” изисква повторен преглед на всички етапи, с цел откриване на най-подходящият метод за подобрение в производството;
Тези въпроси нямат еднозначен отговор, а изискват задълбочено проучване на производствената дейност в отделен етап. По същият начин се прилага и решението им, маркирано с въпросът “How?” – какъв е начинът и ресурсът за постигане на желаният резултат (качество) с минимален разход на средства и ресурси? Има ли по-добър метод, който може да замени настоящият? «5W 1H» обяснява причинно-следствените връзки между отделните събития и детайли в процесът на производство.
Диаграмата на Ишикава е друг подобен метод, описващ факторите за получаване на даден резултат, според който причинителите на проблем с качеството са 5 – хора, машини, материали, методи и контрол, като впоследствие е добавено и условието среда. В графика те описват конструкцията на рибена кост, завършена от желаната цел – качество.
Do – изпълнението в производството, изисква повишено внимание към квалификацията на работещият персонал и допълнително обучение, ако такова е необходимо. Стъпката илюстрира практическото приложение на планът. Check е проверка на резултатите от изпълненото действие и оценяване на съответствието му с предварителните норми.
С времето Check е заменено с S (Study), което внася по-задълбочено изследване и анализ на изпълнението, за разкриване на всеки детайл в пропуските и планиране на бъдещи действия. Act одобрява постиженията и влага елемент на превенция или нанася корекции, които се възприемат като рамка за непрекъсване на усъвършенстването. PDCA е възприет като оптимален начин за подобрение в производствените процеси, въпреки че претърпява множество модификации, една от които е дело на Масаки Имаи. SDCA заменя планирането с доказани стандартизирани практики, отговарящи на всички външни и вътрешни влияния върху производството.