Заслужава ли си да концентрираме усилията си в интегриране на система ИСО 9001 към бизнес организацията си? Това означава да внедрим в структурата й нови органи, методи и средства за работа, които ще я задължават да осигурява по-високо качество на крайният продукт. Системите за управление на качеството (СУК) са крайният работещ резултат от приложени изисквания на най-новият вариант на стандартът за качество.
ISO 9001:2015 представя поредица от правила към системите за управление. Акцентът е върху умело използване на рисковите фактори, контекстът и идеята на организацията, комуникация между всички звена в организационната структура, разширяване на обхвата й чрез включване на понятието “продукти и услуги“, изгодни отношения с всички заинтересовани страни, лидерски подход чрез личен пример.
Документалната информация в обновената версия е оставена на заден план. Създаването й не е упоменато като задължително, за сметка на подчертаната практическа насоченост на стандарта. Практически подход се прилага и по време на самото внедряване на тази нова версия. В нея изрично е упоменато, че всяка фирмена структура може да я адаптира спрямо собствените си особености.
Дори и при тази свобода на действие обаче, класическата система за мениджмънт на качеството трябва да включва в себе си няколко установени и непроменливи с времето принципа. Тези правила се интегрират, и едновременно се работи за тяхното непрекъснато подобрение, с каквато цел е разработен и ISO 9004:2000.
Стандартът изисква прилагането на стратегия, включваща стремеж към удовлетворяване интересите на всички заинтересовани страни. Задължително е и стабилното постоянно усъвършенстване на работните процеси, като последната версия приветства разработването и приложението на иновации.
Процесен подход и стандарти
СУК се основава и функционира възоснова на действие. Само действието може да предизвика реален резултат в производствените етапи, които да доведат до качествен и конкурентен краен продукт/услуга. Затова и един най-съществените моменти в системата е протичането на процесите. Процесният подход е постоянен и планиран. Той включва задълбочено внимание върху всички подробности от проектирането и практическото извършване на работните цикли.
Най-актуалните изисквания към този подход целят непрекъснато и устойчиво подобряване на процесите, което обяснимо включва и техният системен анализ. Добрите крайни характеристики на продукт трябва да са съчетани и с намалени разходи и загуби, увеличена скорост и повече количество на производство, както и безопасност на работа.
Планирането на вътрешнофирмените производствени процеси е необходимо, но то трябва да се основава единствено на съществуващи и проверени факти. Само така се постига реален ефект и растеж на бизнес структурата. Контролът винаги е важна част от всички тези процеси.
Освен от мениджърското звено, той често се прилага и от специален сертификационен орган, при фирмите, обърнали се към модерната стандартизация. Стандартите за качество са доброволен избор, който в условията на съвременните пазари е придобил статут на норма.
Качественият краен продукт преминава през проверка във всеки етап от създаването си. Контролът върху изпитвателните средства също подлежи на корекция, а всички етапи се документират, за да се декларира способността за осигуряване на качество. Серията стандарти ISO 9000 възниква през 1987 г. и се състои от 5 отделни стандарта. Всеки от тях е група от изисквания към отделни етапи в разработването на продукт или услуга. Те целят осигуряване на качество при:
- Проектиране, създаване, монтаж и обслужване
- Създаване, монтаж и обслужване
- Проверка и изпитване на готовите стоки
- Ръководство по избор и използване
- Управление и непрекъснато усъвършенстване на детайлите от СУК
Системата за управление на качеството се изгражда на базата на един или повече стандарти. Във всеки случай се извършва постоянно проследяване на работната дейност, документално оформление на отчетените резултати, както и интегриране на необходимата проследяваща и измервателна техника за провеждане на проверки. Изборът й доброволен, освен ако не е споменат в нормативна уредба. Ефектът след интегрирането й е толкова осезаем, че се усеща веднага след представяне на продуктите на пазара.