Когато става въпрос за система за управление на качеството (СУК), фирмените организации доскоро рядко се интересуваха от основните въпроси около функционирането й: какво представлява системата, как се изгражда, как работи, кои процеси обхваща и какъв е резултатът от присъствието й? На първо място, изграждането и работата й са невъзможни без корективната и регулаторна роля на стандартите за качество. Приложението му струва време и усилия, а оценката на съответствието – известна сума пари.
Вероятно това е причината собствениците на бизнес организации се вълнуват предимно от един въпрос, а именно: каква е нормалната за сертификат ISO 9001 цена? Тя има комплексна и променлива стойност. Сертификатът е само число от общата цена на услугата, която включва: Първоначална сертификация, Първи надзорен (след 1 година) и Втори надзорен (след 2 години) одит.
Стойността, която разглеждаме, е концентрирана изцяло върху оценяващите процедури.
Колко дни, колко човека, колко кв.м. площ?
Одитът се извършва с цел уверение, че фирмата извършва дейността си в съответствие с най-актуалните изисквания на стандартът за качество. Първата стъпка – преглед на документалната част, или “документирана информация“, както е наречена в новата версия, където са описани процесите във всеки производствен отдел. Тя е доказателството и илюстрацията на внедрена СУК. Новата версия от 2015 г. не изисква документи и записи, но в точките й е точно упоменато, кои процеси трябва да бъдат обозначени писмено.
Одиторът изследва освен материалната база и позицията на служителите, осъществявайки пряк контакт с ръководители от всяко звено. Във фирма с по-малък обхват и персонал, тези процеси се случват по-бързо, много по-лесно и логично – струват по-малко. Отделен е въпросът, доколко скромната по размери организация има необходимост от въвеждане на такава система? Пазарът показва, че тя изглежда става все по-належаща, дори и за малкият бизнес.
Числото на работният персонал, физическият обхват (площ) на фирмената структура и видът стандарт определят броят дни за одитиране, което е и основният разход по услугата. Така възниква мярката “човекоден”, чиято цена се променя според тарифният на сертификационният орган.
Един човекоден има определена стойност. Когато организацията разполага с прекалено обширна работна площ, многобройни производствени помещения и площадки с технически съоръжения, тогава дните се повишават правопропорционално на квадратните метри.
Те могат да достигнат дори до 30 човекодни за сертифицикационен одит. Добавени към времето за надзорни одити, получаваме сума, която не е никак скромна. Големите производствени и индустриални компании обаче инвестират с удоволствие в нея, тъй като имат най-голяма необходимост от сертификат.
Допълнителни разходи и ресертифициране
Пътните разходи на одиторите, както и акредитационната такса са допълнителен разход. След изтичане на тригодишният период, фирмената структура подава заявка за подновяване на сертификат. Цената за ресертификация е по-скромна от тази на Първоначалната сертификация, тъй като фирмата вече е потвърдила веднъж валидността на СУК чрез надзорни одити.