Документът, наричан сертификат по ИСО представлява официално свидетелство за деклариране, че дадена фирма (организация, компания) е въвела и извършва дейностите си според изискванията на Стандартизирана система за управление. Тя представлява сбор от дефиниции за определяне и възлагане на отговорности, достъпни под формата на писмена документация. Обикновено, тази документална част се състои от Наръчник, процедури, инструкции и работни формуляри.
По-голям процент от бизнес организациите са заинтересовани от интегрирането на Система за управление на качеството (СУК). Тя е гаранция за ефективен контрол върху работните процеси и за способността за проектиране и производство на висококачествени продукти/услуги. Присъствието й е резултат от прилагане на конкретни правила в ежедневните дейности, съответстващи на нейните разпоредби.
Повечето такива правила са част от стандарта за качество ISO 9001, който е познат в няколко ревизирани версии. Той съдържа предписания и препоръки, чието успешно внедряване в бизнес структурата показва, че тя функционира според СУК. Това със сигурност повишава доверието на потребителите и партньорите на фирмата, като едновременно разширява полето на дейност.
Процес на сертификация
Сертифицирането по ИСО не е елементарна процедура. Повечето компании разчитат на консултантска фирма, която им помага в разбирането, документирането и интеграцията на писмените процедури, насоки и изисквания на стандарта. Консултантската фирма, извършваща консултациите по въвеждането на системата, ако са необходими такива, винаги е различна и независима от акредитираният орган за сертификация, за да се постигне пълна безпристрастност.
За сертификация е необходимо присъствие на успешно интегрирана ССУ (Стандартизирана система за управление). Ако то е налично, следва подаване на заявка до избран сертификационен орган, който изпраща одиторски екип за проверка и оценка, дали внедрената ССУ съответства на изискванията на стандарта. Проверката обикновено се среща под наименованието “одит”.
Преминаването на контролният одит завършва с констатации – компетентното мнение на одитора, и специален одиторски доклад. При положителни резултати, сертификационният орган взема решение за изготвяне на желаното свидетелство. Сертификатът се издава от специализирана агенция и е валиден три години, като през първите две се извършват два надзорни одита за проследяване функционирането на системата.
Времето за издаването на този документ не е кратко. За въвеждане на системата са нужни между 3 и 12 месеца. Съществуват няколко законови приложения, които определят конкретната рамка и граници между тези 3 месеца и една година. При всички случаи, очакванията за получаване на ИСО сертификат в неколкодневен срок са нереални и няма как да се оправдаят. Причината е в огромният брой включени процедури, което е необходимо, тъй като системата се занимава с всяка подробност от работните процеси.
След изтичане на тригодишният срок, сертифицираните организации трябва да подадат заявка за подновяване на документът. Процесът се нарича ресертификация и включва също толкова подробно инспектиране на дейностите.