Сертификацията на система за управление (СУ), извършена от акредитиран орган, е писмено удостоверение за работеща със съвременни управленски методи бизнес структура, която умее да се справя ефективно с предизвикателствата във всеки аспект от функционирането си.
ИСО е международна организация, която създава общовалидни международно признати стандарти, представляващи подбрана съвкупност от критерии, изисквания и насоки. Те са оценени чрез гласуване като най-ефективните и резултатни действия за управление и подобряване на определен търговски или индустриален аспект. Целта е оптимално съответствие на продукцията с нормативни и потребителски изисквания.
Стъпката към сертификация ISO е доброволен избор, освен ако тя не присъства като част от нормативна уредба. В няколко индустриални сектора обаче СУ е препоръчвана като изключителна необходимост, продиктувана от предназначението на произвежданите продукти.
Освен достатъчно високо качество, те трябва да са носители и на други точно определени характеристики и параметри, осигуряващи удовлетворяващо и безопасно потребление. Всеки сектор се възползва от услугите на специално разработени стандарти, концентрирани върху подсилване на слаби звена в него, водещи до понижена продуктивност, понижено качество на продукцията и др.
Сертифицираната СУ, изградена според насоките и критериите на такъв стандарт, осигурява постоянно прилагане на здравословните и полезни практики. Те ще пласират продуктът/услугата сред висококонкурентни представители на същият бранш.
1. Хранително-вкусова промишленост
Хранителните продукти, които консумираме, се произвеждат по изисквания, създадени от специалисти в сферата. Стандартът за контролиране безопасността на храните обединява нужните критерии за изграждане на ефективна СУ. Той е предназначен за всякакъв тип организации, във всяка част от веригата с хранителни продукти.
Потенциалните рискове в производството се отчитат, степенуват се и се отбелязват в документален вид. Отстраняването на грешки веднага след регистрирането им е предимство на системата. Повечето действия за контрол върху храни са заложени в Добри хигиенни и производствени практики.
2. Автомобилостроене
Този стандарт също е свързан с безопасност и то такава, която засяга продължителността и качеството на живот. Произвежданите автомобили отговарят на определени параметри, независимо от марката и моделът си. В случаят, изискванията са насочени към контрол на качеството в автомобилостроенето. Насоките засягат всеки компонент от автомобилът, включително части, аксесоари, крепежни и монтажни детайли, бои, лакове и всички съставни елементи, участващи в създаването на тези компоненти.
ISO/TS 16949 е публикуван през 1999 г.. Разработен от International Automotive Task Force, документът със статут на техническа спецификация (TS) се явява допълнение към стандартът за качество в автомобилното производство. Преди две години той се превръща в стандарт – IATF 16949:2016, чиято цел е практическо въведение на изисквания за по-високо качество и безопасност, с международна валидност за по-голям брой производители.
Не само автомобилните компании, а и всяка фирма за оборудване със суровини за автомобилостроене, трябва да разполага със сертификат за работеща СУ. Необходимостта важи за всички страни, осигуряващи детайли за проектиране и строеж на този тип превозни средства.
3. Информационни технологии
Във векът, когато дигиталната комуникация е ежедневие, откриването и коригирането на слабите й звена е въпрос на отговорност към потребителя. Не само големите IT компании, но и почти всяка фирма с малък и среден бизнес съхранява бизнес информация във виртуални бази данни. С нарастването на тази практика светкавично се появява и рискът от хакерска атака.
ISO/IEC 27005:2018 e партньорски продукт на ИСО и IEC, създаден с цел идентификация на рисковите фактори, застрашаващи сигурността на виртуална информация във всяка нейна форма. Стандартът има описателен характер и е насочен основно към боравене с рискови фактори – анализ, измерване, оценка, управление.