Успешната сертификация по ISO 9001 е резултат от правилно разбиране и внедряване на регулярни изисквания. Системата за управление на качеството (СУК) се отразява положително върху крайната продукция или окончателен вариант на услуга за съответната бизнес структура.
Незапознатите с особеностите на системите за управление (СУ) обаче трудно ще оценят предимствата им за ходът на производствен процес. А те са действително значими, въпреки че крайните резултати си остават основна цел на процесите.
СУК трансформира работните процеси в една организация, оптимизирайки ги чрез усъвършенстване на най-важните аспекти от тях. В най-общ план, това са контрол върху стартовата и финална информация, техническото изпълнение на отделните стъпки, функции или процеси (в зависимост от начина на разглеждане на системата), заедно с материални ресурси и инструментална база.
В усъвършенстваната СУК според стандартът от 2015 г., производственият процес се разглежда през призмата на процесният подход. Този подход изповядва концепцията за постоянно и непрекъснато взаимодействие между отделните стъпки в производството.
Взаимното влияние между тях се управлява чрез постоянен мониторинг и контрол. Прилагането на такъв не би било достатъчно ефективно, ако не се извършва посредством няколко задължителни практики, които гарантират непрекъснатото му подобрение.
1. Анализ
Анализът на работните етапи е безусловна необходимост. Начинът на прилагането му е описано подробно в стандартът ИСО 9001. Анализирането трябва да е всеобхватно и засяга всички етапи от разработването на продукт/услуга.
Почти всеки технически етап е предшестван от анализ, който набелязва основните цели на производството, както и извършва равносметка на постигнатото до момента. Целта е постоянно подобрение на крайната продукция, което е възможно чрез задълбочено изследване на всички етапи в разработката й. Наблюденията задължително се запаметяват в писмен вид. Така, грешките и пропуските се отчитат и поправят в моментът на извършването им.
Процедурата включва поредица от подготовителни стъпки. Най-значима е събирането на актуална информация. Освен чрез споменатото наблюдение на работни площадки и технически съоръжения, информацията се открива и с преглед на систематизирана документация, комуникация с работният персонал, организирана по различен начин, предоставяне на писмени анкети, както и провеждане на семинари.
Описание се извършва върху настоящият производствен микроклимат, а бъдещият такъв се планира. Документирането се прилага по няколко различни начина, които често се използват едновременно.
2. Планиране
Според стандартът за качество, всеки производствен етап се разработва чрез планиране. Планът е необходим преди стартиране на всеки работен процес – техническо производство, оценяване и измерване, проектиране. Проектирането не е план, и съответно също се планира и схематизира предварително, определяйки основните етапи в организиране на производството.
Планирането във всеки аспект се разработва в няколко варианта, за да се избере оптималният за висока крайна стойност. Той е с особено значение за постигане на цели. Планът на проектирането например включва не само стъпки и действия по изграждане, но също документална част, действия и задължения на служители, техническа база, инструментариум и инфраструктура за измерване на резултат.
3. Контрол
Контролирането на резултатите от планиране, проектиране и разработване, е многостепенен процес, свързан с прилагане на разнообразна измерителна техника, разработване и нанасяне на промени в диаграми с текущо състояние, и такива с причинно-следствени връзки. ISO 9001:2015 се ориентира към включване на всички фирмени звена на средно и базово управленско ниво, в осигуряването на качествен контрол. Отклоненията в поставените норми изисква планиране и извършване на корекции.