Обновеният стандарт за управление на качеството от 2015 г. e синхронизиран с изискванията на директивата Annex SL. Промяната се забелязва веднага във визуалното оформление на текста, но далеч не се изчерпва с него. Вглеждайки се в съдържанието на документа, забелязваме няколко стари изисквания с подчертано значение и няколко нови насоки, чиято значимост е подчертана. Изборът на една фирма да интегрира тези насоки в структурата си ще доведе до редица положителни изменения в работните процеси.
Те от своя страна създават желаният краен резултат на процедурата – производствен материал, приемащ параметри с достатъчно високо ниво за актуалните пазарни изисквания. Получаването на ISO 9001 сертификат, според новата версия на стандарта, показва овладяване и адекватно възползване от насоките му, чието внедряване е акт с дългосрочни ползи. Качеството не е константа, но постоянното му усъвършенстване може да се превърне в константна величина и отличителна маркировка за вашата фирма. Този стремеж е заложен в основата на СУК.
Чрез нея бизнес структурите възприемат печеливш модел на работа: съчетание от засилен контрол и мониторинг върху производствените процеси на всички нива, гъвкавост към икономическите и браншови промени, без пренебрегване на възможностите за усъвършенстване на комуникацията и разширяване на партньорските контакти. Кои са другите най-съществени и полезни практики на новият стандарт за качество, които могат да издигнат всяка фирма няколко нива над настоящото й?
1. Спестяване на ресурс
Създаването на продукт/услуга по новият подход цели ограничаване на некачествената продукция (брак) до минимум и постига целта си. Незначителният процент бракувани стоки или извършени услуги с ниска стойност означават пълно оползотворяване на вложените ресурси. Работещата СУК произвежда, вмествайки се в предварително планираното количество материален, технологичен или информационен ресурс. Разходите за осигуряване на суровини в допълнителен размер се свеждат в много голяма степен. Заслуга за този успех има ефективната стратегия за мониторинг и контрол на всеки производствен процес, наречена процесен подход.
2. Установяване и отстраняване на грешки в самият ход на работа
Вниманието към всеки производствен етап налага разделението на множеството етапи на подетапи. Така контролът върху всеки от тях е улеснен, а той е много необходим, понеже благодарение на него се осигурява съдържание с минимален процент несъответствия от нормата.
Стратегията се прилага ефективно при разглеждане на продуктът като съвкупност от бизнес функции, или последователност от непрекъсваемо свързани процеси. Предимството на вторият начин е подчертано в преработената версия на стандартът за качество.
Процесният подход разглежда всяко действие и функция от производството като процес. В структурата на обновената СУК, процесът е поставен като значимост над отделните ръководни и управленски звена. Те се трансформират съобразно неговите особености, тъй като от него зависи цялата организация, и най-вече параметрите на крайният продукт/услуга.
3. Мислене, основано на риска
Леко неясната формулировка крие неподозирани възможности за прогрес в производствените резултати. Преработеният стандарт подчинява всички организационни процеси на предимствата и последиците на риска. Рискът се възприема като възможност, а задачата на СУК е да осигури достатъчно гъвкаво синхронизиране към изненадите, които предоставя рискуването.
Новите насоки в ИСО 9001 успешно конкурират международният ИСО 31000:2009, контролиращ риска. Те създават базови практики, позволяващи трансформирането на негативните рискови фактори в носещи реална печалба възможности.
Новият момент съдържа и намек към разширяване на възприятието, мирогледът и разбирането на контекста на организацията. Всички тези промени водят до фирменото присъствие в разширена площ на браншът. Сертификатът гарантира умението да се възползвате ежедневно, дългосрочно и правилно от изброените практики. Резултатът е видим чрез обратната връзка от потребители.