Ако сте твърдо решени вашата бизнес организация да върви по пътя на растежа, в даден момент обезателно ще осъзнаете, че ви е нужна сертификация по международно установените стандарти. Първият въпрос, който изниква в съзнанието на всеки ръководител е: колко струва ISO 9001?
Логично е цената да бъде обект на засилен интерес, защото е всеизвестен факт, че стойността на процедурите по присъединяване към стандартите исо не са в никакъв случай евтини. Добре известно е също е, че както няма твърди цени за адвокатски и други консултантски услуги, така и цените на органите по сертификация не са конкретни и окончателни за всички.
От какво зависи цената?
За до можете да добиете поне бегла представа колко ще ви струва присъединяването към стандарт ISO 9001, е необходимо да имате ясна визия относно няколко важни аспекта. Например, важно е да се знае предварително дали компанията ще оперира на международните пазари или ще действа основно на локално ниво.
Типът дейност, както и мащабите на самата структура, също оказват влияние на стойността на процедурата. Има значение дали дадена фирма се занимава с търговия или с производствена дейност. Производителите, на които предстои присъединяване към стандарта исо 9001, са изправени пред сложната задача да съобразят работните си процеси със системата за управление на качеството, залегнала в стандарта.
Това често означава да се променят основно някои методи на изпълнение на производствените процеси. Не е изключено да се наложи и цялостна подмяна на техническия ресурс, което допълнително ще оскъпи процеса по въвеждане на СУК в действие. Персоналът следва да премине курс на обучение, съобразно новите изисквания за изпълнение на отделните операции.
Стандартите ИСО се придобиват и подновяват след външен одит, който да потвърди, че конкретната структура е внедрила и работи съобразно изискванията на системата за управление на качеството. В процес на работа се провеждат и вътрешни одити, което налага да се обучат вътрешни одитори, като се изберат подходящите за целта служители на организацията.
Като цяло съвсем не е лоша идея да знаете предварително колко ще ви струва сертифицирането по ISO9001. Това е от съществено значение при формиране на бюджет за процедурата. Информацията е необходима не само на организациите, които тепърва ще внедряват своята СУК, но и на вече сертифицираните фирми. Те биха искали да знаят дали не плащат твърде скъпо на съответния сертификационен орган, и дали не е време да го сменят.
За целта е добре да се направи детайлна справка колко таксуват различните сертификационни органи. Решението кой орган да се използва, зависи от няколко фактора, сред които е и видът на акредитацията на различните регистратори. По отношение на акредитацията, препоръчваме да се използват услугите на органи, сертифицирани по IAF. Това е призната акредитация и позволява прехвърляне между сертифициращите органи без повторни одити.
Квалификацията на външния одитор е от съществена важност при избора. Добър е не експертът, който е приятелски настроен и склонен да позволи на ръководството на наелата го фирма да прави компромиси и да се отклонява от стандарта, а този, който може да види и посочи грешките, изисквайки да бъдат обезателно коригирани.
Цената по присъединяване към системата от международно валидни стандарти би следвало да включва и обучение на вътрешни одитори на СУК, произхождащи от самата структура. Първоначалната стойност на една такава процедура ще изглежда по-висока, но впоследствие се разбира, че е много по-скъпо вътрешните одитори да се обучават по външна програма, която не се провежда от органа по сертификация.