Основен обект на бизнес организацията е потребителят. Без наличие на клиентска фигура, компанията ви няма целева насоченост и дейността й се обезсмисля. Също така, при липса на достатъчен брой доволни от продуктите/услугите ви клиенти, тя е застрашена от спад на продажбите и изтласкване от други фирми, особено в една силно конкурентна ниша.
Международната организация по стандартизация ИСО е създадена за разработване и прилагане на доброволни икономически и социални стандарти. Стандартизацията, засягаща икономическия сектор, винаги е ориентирана към удовлетворяване на потребителските търсения. Стандартите в тази сфера се занимават с подобряване на функционалните процеси и бизнес стратегиите. Държавите с по-развита икономика неминуемо се повлияват от стандартизацията.
Серии стандарти в икономическият сектор
Популяризирането и прилагането на тези нормативи повишават пазарната стойност на всяка икономическа дейност. Внедряването им се извършва с цел по-висока конкурентоспособност на организацията, което е възможно, ако предлаганите от вас продукти/услуги се приемат добре от масовия потребител. Съвременната икономика ги приветства – ISO 9001 например вече е неписано правило за всяка компания с амбиции в своята сфера
Стандартизацията е всеобхватен процес и засяга всички структурни звена. Етапите по въвеждането й изискват преобразуване на някои, а в начинанието трябва да бъдат включени всички служители. Сертифицирането ще потвърди успешната интеграция и голямата вероятност за усъвършенстван крайният ви продукт/услуга. Запознайте се почти задължителните в днешната икономическа обстановка, стандарти.
Система за управление по отношение на околната среда (СУОС)
ISO 14000 е серия от няколко стандарта. Най-важен сред тях е ISO 14001, който е сбор изисквания към посочената система. Тяхната основна насоченост е ограничаване на замърсяващите фактори до минимум, съответствие с нормативните принципи и непрекъснато усъвършенстване на системата.
Внедряването му е сигурен знак за минимално неблагоприятно въздействие, постигнато чрез ограничаване на отпадъците и консумираните ресурси в една организация. Сертификатът потвърждава, че тя произвежда екологично чисти продукти и услуги, което автоматично повишава реномето й.
Системите за управление на сигурността на информацията (ISMS)
Стандартът ISO 27001 представлява сбор от изисквания относно конкретните системи, необходими за осъществяване контрол над поверителността и целостта на базите данни в организация. Приложими са за всички фирми, поддържащи дигитална информационна база.
Подходът включва интегриране на политика по сигурност на данни. Обикновено тя представлява повишен контрола на достъп в ISMS и гарантиране автентичността на потребителите. Целта й е осигуряване на все по-ефективна защита срещу познатите видове заплахи на информационно ниво. .
Мениджмънт на риска
ИСО 31000 представя основните принципи и насоки за боравене с рискови фактори, които икономическите структури е добре да владеят. Използването на качествен подход се персонализира спрямо отделните бизнес структура, и е приложим за фирми във всеки сектор.
Сборът от правила и норми не подлежи на сертификация, както и не заменя стандарти относно конкретни рискове/сектори. Той приучва към способност за отлична преценка, разпознаване и трансформиране на неблагоприятни рискови фактори във възможност. Позитивният риск се приветства от модерните фирми с амбиции за стъпване на нови пазари.
Управление на качеството
Сертифицирането по този стандарт доказва, че фирмата ви работи активно за непрекъснато повишаване качеството на крайните си продукти. Документът е свидетелство, че тя определено е наясно с всички актуални нужди на клиентите си и се адаптира умело към промените на потребителския пазар.
Заявката за интегриране на ISO 9001 е най-полезната стъпка за развитие на компанията ви. Особено принципите на обновената версия от 2015 г. са гаранция за реална конкурентоспособност както на родният, така и на чуждестранните пазари.