Съкращението БДС EN ISO 9001 2015 е за българският вариант на обновената версия на стандарт ISO 9001. Той се появи на сайта на Българският институт по стандартизация (БИС) на 25.09.2015 г. Преведеният текст описва подробно новите критерии, според които организациите ще въвеждат система за управление на качеството, а подробното му преглеждане показва, че той се различава в голяма степен от ИСО 9001: 2008.
Изменената версия въвежда редица структурни промени. Те засягат управлението на работните процеси, оформянето на документацията, отношение към риска, подобряване на фирменият микроклимат и замяната на определени понятия с нови. Посоченият от Международният институт по стандартизация официален краен срок за въвеждане на обновеният вариант е 23.09.2018 г.
До посочената дата в текста, всяка организационна структура трябва да осъществи преход от стария към настоящия стандарт. Приложението му е пряко задължение на ръководството на всяка организация, сертифицирана по ISO 9001. Мениджърските структури трябва да изготвят план за приспособяване на структурата по съвременните изисквания от 2015 г.
Новият стандарт
Обновеният вариант на стандарта определено няма да улесни отделните звена в организациите при въвеждането. Той обаче със сигурност ще запознае и насочи ръководството с най- иновативните методики и подход на управление, ще ги насочи към мислене, основано на риска, по-активни социални контакти и качествено подобрение на комуникацията в работната среда.
Вероятно някои управленски структури ще се нуждаят от повече време за адаптация според актуалната версия, но усилието си заслужава. Приложението на новите изисквания за качествен продукт/услуга обещават силна конкурентоспособност както на родна, така и на чуждестранна територия. Останалите изменения в стандарта със съществено значение са:
- Документална част – документирането на процедурите в ISO 9001:2015 изгубват значението, което им беше придадено във варианта от 2008 г. Задължителните “записи“ са заместени с “документирана информация“, която всяка организация може да организира и формулира по свой избор. Дори не е необходимо промяна на старата документация, ако това отнема много време, а просто да се представят материални доказателства за успешно приложени изисквания.
- Концепцията за лидерство – новият стандарт за управление на качеството излага теорията за лидерския подход, който означава ангажираност на ръководните структури наравно с персонала, засилена комуникация със служителите, разбиране на нуждите им и мотивация чрез личен пример. Длъжността “ представител на ръководството “ изгубва значението си и вече е заменено от група лица, които извършват посочените ръководни функции.
- Насоченост към риска – умението за качествена оценка на рисковите фактори и използването от позитивния риск е заложено в много производствени и бизнес успехи, затова и новата версия на стандарта поставя акцент върху това изискване. Овладяването му е свързано също и със способността за планиране, ориентиране към иновативни технологии и социална насоченост.
- Поставяне на високи цели и проследимост на процесите – организацията трябва да си поставя цели, надхвърлящи достижимите до момента, а качеството на изпълнение и работните процеси се наблюдават във всичките си етапи
- Комуникация между отделните звена в организацията. Микроклимат – подобряването на комуникацията между ръководството и работния персонал, както и между работните кадри е заложено в концепцията за лидерство, но значението му позволява да се обособи в отделна точка. Управлението на риска, разбирането идеята на организацията и усещането за сплотеност са основни принципи на изискването, чието приложение не зависи само от ръководството, а от общите усилия на всички кадри.
Преходът към обновеният ИСО 9001:2015 в български вариант е необходим за всички родни организации, които се амбицират да разширят обхвата си, и задължителен за сертифицираните по версия 9001. Разрастването на дадена бизнес структура предполага посрещане на сериозна конкуренция. За привличане повече потребители на услугите си, тя трябва да е адаптирана според международните изисквания.