БДС EN ISO 9001:2015 влезе в сила на 25.09.2015 г. От тази дата, новите сертификации, както и ресертификациите ще трябва да бъдат съобразени с променените изисквания, залегнали в текста на новата версия. За радост на всички организации, ревизираната версия на ISO 9001 e по-удобна и по-близка до бизнес реалностите от предходните. В основата си тя е максимално съсредоточена към управление на риска, с основен фокус процесите в самата организация.
Кое е различното
Това, което можем се посочи като важен момент в обновената българска версия на стандарта, е отпадане на някои неособено необходими формалности и изисквания. Като цяло, тя е съобразена и адекватна на бизнес климата днес. Това се вижда с целенасоченото фокусиране предимно върху процесите във всяка една фирма и далеч по-малко върху документацията. Всъщност, обновената система за управление на качеството (СУК) дава значителна свобода на организациите при водене на документацията.
Новият общовалиден стандарт е взаимстван от Annex SL като форма, а и като терминология. Това, с което Annex SL се отличава, е възможността да послужи като универсална формула за мениджмънт на качеството във всяка фирма, независимо от сферата, в която тя оперира и специфичните й вътрешни процеси.
Причината за изменение на ISO 9001 е стремежът системите за управление на качеството да бъдат съобразени с промените в съвременния бизнес живот, насочвайки се към унифициране в световен мащаб. Факт е, че световният, а заедно с него и родният бизнес претърпяха сериозно развитие по отношение на:
- Достъп до информация;
- Разширяване и освобождаване на пазарите;
- Логистика и аутсорсинг;
- Социална насоченост и т.н.
Ключов момент в новия стандарт е отпадането на изискването СУК да бъде строго документирана, както беше при миналите версии. Конкретно българският вариант изключва от терминологията си длъжността ‘’Представител на ръководството’’. Отговорността по изпълнение на системата се прехвърля върху целия ръководен орган на компанията, вместо върху един единствен негов представител, както беше в предишните версии.
Сред промените откриваме също замяна на терминът “Продукт” с понятието “Стоки и услуги”. По този начин се цели да се избегне погрешното схващане на термина “Продукт”, който създава впечатлението, че системата разглежда единствено физическите продукти, създавани от част от организациите. Новият вариант застъпва сериозно и дейността на компании, предоставящи извършване на услуги. Основна цел на ревизираната българска версия е да отпадне нуждата от изключвания от стандарта.
Интегрирането на системата за контрол на качеството прави възможно компаниите, независимо от вид, дейност и капацитет да могат да покрият абсолютно всички изисквания на стандарта. Така причините за обосновани изключвания от обхвата на системата се елиминират напълно. ISO 9001:2015 е по-удобен за прилагане и изцяло насочен към подобряване на бизнес климата и повишаване на клиентското удовлетворение.