Споменаването на понятието система поражда представа за свързаност и обусловеност. Стандартизиращите системи за управление ISO са съвкупност от взаимосвързани процеси, чиято структура е разработена както за взаимно влияние едни от други, така и за справяне с фактори на външната среда, които неизбежно съпътстват етапите в производството. Модерната система ИСО е изградена според обновената структура на международните стандарти, следваща пунктовете на директивата Annex SL от 2012 г.
Характеристики на обновената стандартизация
Новите моменти са няколко. Наблегнато е върху процесният подход, анализът и управлението на риска, наблюдение и оценка. Plan-Do- Check-Act (PDCA) цикълът задава и категорията “Системно мислене”, която разкрива взаимовръзката на даден параметър или грешка в изработката на продукт с действие от предходен процес в правата, илюстрираща създаването й.
Измерване на съответствието чрез изследване на взаимовръзките между всички процеси в организация, е и основна тактика за качествен мониторинг и отстраняване на пропуски по проектиране и изработка, непосредствено след допускането им. Тази стратегия създава възможността за по-качествено производство/по-добри условия на труд/повече поверителност за личните данни и т.н.
Стремежът към непрекъснато усъвършенстване е основна цел на актуализираните стандарти за ISO системи. PDCA е методът, приет като най-ефективен за постигането им. Еднотипният му формат за всички стандарти позволява изграждане на структура, обединяваща мерки и изисквания на два или повече стандарта. Тя се нарича Интегрирана система на управление (ИСУ) и е една от причините да наричаме модерните СУ универсални.
Интегрираната система
ИСУ е актуален начин за организиране дейността на бизнес организация. Съвременните пазарни изисквания преди фирмите включват освен определено ниво на качество, също и гарантиране на трудовата безопасност за служителите. Екологичното влияние върху околната среда също присъства все по-често в търговските структури.
При такова положение дори и доброволен акт, стандартизацията постепенно се превръща в условие за конкурентоспособност, особено ако амбициите на съответната фирма включват партньорски връзки и покупко-продажба с чуждестранни пазари. Най-често прилаганият комплекс от стандартизирани системи на управление (ССУ) включва ISO 9001, ISO 14001 (околна среда) и ISO 45001 (здраве и безопасност при работа).
С внедряването на няколко ССУ възниква рискът от приложение на дублиращи се изисквания. Обикновено внедряването им се извършва в различни периоди, което е объркващо при систематизирането на документацията и повтарянето на едни и същи действия. Ползотворната идея еднаквите дейности да се обединят, е предпоставка за създаването на ИСУ. Тя е улеснена след публикуването и актуализацията на Annex SL.
Директивата въвежда еднотипна визия за всички международни документи за разработване на ССУ. Огромен брой стандарти са обновени съобразно този шаблон, който не само форматизира документалната страна. При внимателен преглед се вижда, че новата визия визуализира и нови критерии за изграждане на ССУ, сред които се отличават концепцията за лидерство (т.5), определяне на контекстът на организацията (т.4), оценка на съответствието (т.9) и непрекъснато подобрение (т.10).
Така модернизирането на стандартизацията се осъществява на две нива, а новите общовалидни критерии и изисквания в тях позволяват почти пълно интегриране на всички елементи в съдържанието им. Документацията за ИСУ е предизвикателството в изграждането на системата, което всяка бизнес организация има възможност да организира според личните си потребности, изготвяйки общ или няколко отделни наръчника, формуляри и инструкции.