Поради необходимостта да бъдат правилно адресирани променящите се условия в световната икономика и да се гарантира приложимостта на ISO 9001, стандартът бе подложен на ревизия. На 23 Септември 2015 бе публикуван обновеният ISO 9001:2015. Той се отличава с голямото предимство за предоставяне на ясна структура на организациите, за да имат те много по-силна и гъвкава система за управление.
Новият стандарт насърчава компаниите (фирмите) да идентифицират изискванията, отправени им от всички заинтересовани страни. Проблемите, възможностите и заплахите пред които са изправени, било то външни и вътрешни, също трябва да бъдат отбелязвани. Така може да се предприеме много по-адекватна реакция при управление на неблагоприятни фактори.
Ключови особености и техните ползи
Ревизираният ISO 9001 се отличава с редица структурни промени. По-голямата свобода при прилагане на изискванията е съчетана с ефективност на самите изисквания, които ще оптимизират продуктът/услугата ви по оптимален начин.
- Лидерство – в новата версия висшето ръководство е ангажирано в по-голяма степен със системата за управление на качеството, като предприема определен стратегически подход. Определянето на бъдещото развитие на организацията и нейната устойчивост в близък и дългосрочен план е ключов момент от работата система. Фокусът е насочен към подобрение на всички нива организацията и трябва да доведе до по-мотивираща работна среда.
- Управление на риска – едно от основните нововъведения е “мислене, основано на риска“. Всяка организация трябва да определи и оцени рисковете, които могат да окажат някакво влияние върху СУК, като прецени дали те могат да бъдат превърнати във възможности. Чрез този ценен подход се цели осигуряване на необходимият контрол, за да се гарантират приемливи нива на рисковете и максимално положителен ефект от тях, спрямо резултатите и удовлетвореността на клиентите.
- Контекст на организацията – съобразно обновеният ISO 9001 от организациите ще се изисква да идентифицират всички вътрешни и външни проблеми, които биха се отразили на способността й да постигне планираните резултати. В анализа трябва да бъдат включени и т.нар. “заинтересовани лица” – организации и лица, които могат да окажат влияние върху организацията, като по този начин се постига динамика и сигурност.
- Продукти и услуги – ревизираната ISO 9001 обръща внимание на всички продукти и услуги, включително и на тези, предоставени от външни доставчици и партньори. Чрез осъществяване на подходящ контрол над всеки доставчик, продукт или услуга ще бъде възможно да се оцени тяхното качество и съответствието им с целите на организацията.
Възможности за преминаване към обновената версия
Крайният срок на валидност на всички сертификати по ISO 9001:2008 е 15 Септември 2018 година. Преходът към ревизираната версия не е лека, но осигурява максимална адаптация към пазарните реалности. Контролен одит за преминаване от ISO 9001:2008 към новият стандарт от 2015 г. може да бъде извършен след внасяне на необходимите промени в документите на СУК и в работните процеси, в един от следните случаи:
- Първи надзорен одит
- Втори надзорен одит
- Подновяване на сертификация (Ресертификация)
- Извънреден одит
След извършването на необходимите промени в документите на СУК, преминаването към новата версия може да бъде извършено в двата надзорни одита през първите две години след издаване на сертификат, при подновяване на сертификация (ресертификация) или извънреден одит.
ВАЖНО!!!
Сертификация по версия ISO 9001:2008 вече не се предлага.