Колко важна всъщност е документацията при изграждане на система за управление на качеството на фирма? Всички писани документи в обновеният ISO попадат в категория “Документирана информация“, а начинът на изработване, поддържане и съхранението им остават избор на конкретната бизнес структура. Процедури, наръчник и записи по качеството не са споменати поименно. Това ги отрича или обезстойностява ролята им на основни свидетелства, систематизиращи и описващи процесите на работеща СУК?
Кои процеси се радват на писмено внимание според новите изисквания
ISO 9001:2015 създава леко объркване сред потребителите със замяната на позната досега документация, обобщавайки единствено необходимостта да “поддържа…“, както и „да се съхранява документирана информация“. Предметът й е посочен в отделните точки от стандарта, който разширява измеренията й повече, отколкото предполагаме, съдейки по новото й наименование. Първоначално, то внушава второстепенното й значение за системата. Всъщност изобщо не е така.
Писменото оформяне на интегрираната фирмена политика, планирането на цели и изпълнението на процесите е наистина съществено, и то не само като доказателство за одиторите. Документите отразяват всеки етап от развитието на една бизнес структура. Те са най-удобният начин за регистриране на пропуски, дефицити и разбира се, несъответствия с изискванията на стандарта.
Новата версия поддържа същото виждане. Разглеждайки я, виждаме за кои моменти и етапи описването е подчертано като значимо. Откриваме, че става въпрос за почти всички аспекти от структурата и дейността на фирмата, които логично няма как да бъдат пренебрегнати.
Обхват, контекст, политика и цели
Обхватът е основната информация за съществуващата бизнес структура, отговарящо на въпросите – “Кои сме ние”, “Какво правим” и “В какъв вид го представяме на клиентите”. Политиката и целите й посочват и рамкират стремежите на фирмата и начините, по които те се превръщат в реалност. Тази информация е важна за потребителите и нормативните органи, затова е важно „да бъде достъпна и поддържана актуална“.
Контекстът пък е ново понятие. Определянето му включва вътрешните и външни фактори, които влияят върху работата и развитието на фирмата. Поставя се и задължение за рамкиране на средата – вътрешна и външна. Вътрешната среда се разглежда като съвкупност от основната идея на бизнес структурата, разбиранията, вярванията, стремежите и, заедно с отношенията с клиенти, фирми-партньори, доставчици и дори служителите в организацията.
Външната е определена възоснова на конкурентните имена, съществуващите пазарни условия, технологичната обстановка в сферата, както и разбира се, нормативните изисквания към фирмата. Те задължително повлияват крайното качество на продуктите/услугите.
Оценката на компетентността на персонала, доставчиците и контролът върху измененията в производството, произтичащи от тях, логично се включват като значими елементи и се отбелязват писмено. Указанието за начинът е единствено “съхраняване на подходяща документирана информация”.
Планиране и аспекти на производството
Планът е изискване и на предходните, и на новата версия. Документирането му е посочено като необходимо, за да се сравнят планираните параметри с качеството на крайният резултат. Според ИСО 9001:2015, фирмата е длъжна да го подобрява непрекъснато.
Работните (производствени) процеси са основната и най-съществена дейност на всяка структура. Те реализират план с изработване на стоки/оформяне параметрите на процес. Логично е проследяването и записването на всеки етап. Новият стандарт за качество също го изисква.
Записват се наблюдението на практическата изработка, всяко изменение в хода на проектирането и създаването, приложените мерки за контрол и още някои неотделими процеси. Най-съществените са наблюдение на процесите (т.4.4.2b), измерване на резултатите (т.9.1.1), включващи описание на проведеният контрол и проблемите при прилагането му (т.8.3.4 ).
Измерване на съответствие и подобряване
Актуалните изисквания, които всяка фирма, въвеждаща обновеният стандарт ще трябва да изпълни, включват подготовка на документация за проследяване на измерването, преглед на изискванията към продукцията и описание на използваната техническа апаратура. Илюстрацията на изходният продукт (т.8.3.5 ) е важна, както и посочването на начините за поправка на несъответствия (т.8.7.2).
Подобряването е новият основен критерий на СУК. Присъствието му в документалната част е посочено като задължително и това е нормално (т.10.2.2). Фирмата трябва да опише установени несъответствия в крайният продукт, методите и техническото оборудване, с които реагира на тях. Крайният резултат от управлението на несъответствията също трябва да бъде достатъчно ясно формулиран.